PONY GAMES

PONY GAMES – NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

 

Pony Games to wychowanie przez sport – To nauka przez zabawę

 

 pony zdjęcie

Pony Games pojawiły się w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 50-tych. Natychmiast spotkało się z uznaniem i odniosło całkowity sukces. Obecnie ta dyscyplina sportu stała się najbardziej rozpowszechniona i ma swoich we Francji. Dostosowane do szerokiej publiczności Pony Games stanowią pewną nowość w jeździectwie, bazując na zabawie i zarazem rywalizacji: dziecko uczy się zachowań związanych z zabawą i stymuluje rozwój, pozostając w związku z żywym zwierzęciem – koniem lub kucykiem dopasowanym do swojego wzrostu. Proces tej nauki posiada szerokie walory pedagogiczne.

pony zdjęcie 1

 

Podstawą Pony Games jest rywalizacja, ale nie chodzi tu wyłącznie o technikę, jest ona tylko środkiem, który pozwala stać się bardziej twórczym (w sensie rozwijania swoich umiejętności). Co więcej, związek ze zwierzęciem, uczestnictwo i integracja z grupą oraz konieczność stosowania odpowiednich reguł gry, pomagają rozwijać takie pożądane cechy jak odwaga, działanie fair-play, ducha odpowiedzialności i szacunku wobec innych. Podstawowym celem tej dyscypliny nie jest samo powielanie jakiegoś modelu, stawia się tu przede wszystkim na autonomię jeźdźca i jego doskonalenie w grze. Tego rodzaju aktywność, zarówno o charakterze rozwojowym, jak i sportowym, zaproponować można nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jej celem wychowawczym jest pobudzenie u każdego jeźdźca chęci do nauki i osiągnięcia harmonii z koniem, co da zwycięstwo jemu , jak i  jego drużynie. Znaczenie grupy oraz smak rywalizacji są tu elementami motywującymi.

DSC06979  AB0I3823  AB0I4088

Znaczenie pedagogiczne

Zabawa jest podstawową czynnością dziecka. Ten rodzaj naturalnej aktywności niesie ze sobą duże walory wychowawcze. Dzięki zabawie dziecko się rozwija, odkrywa świat, obserwuje go, ćwiczy, powtarza, uczy się, rozumie, etc. U każdego dziecka, gdy zabawa sprawia mu przyjemność – przyjemność ta sprzyja procesowi nauki.
Pony Games uczą sztuki jeździectwa i rywalizacji przez zabawę w grupie.

W szczególności rozwijają:

I) System wychowawczy :
– szacunek do zwierzęcia (bez ostróg, bez brutalnego traktowania )
– szacunek wobec innych (poprawne zachowanie, fair-play)
– poszanowanie reguł (jeśli nie przestrzegasz zasad, gra nie jest zaliczona lub nie uzyskujesz punktów)
– procesy socjalizacji (zabawa w grupie wymaga koordynacji i integracji)
– psychikę (radzenie sobie z presją, stresem,  współdziałanie z innymi członkami grupy w imię jednego celu)
– strategię (dostosowanie do gry takie, by osiągnąć zamierzony cel)
– stronę fizyczną (wygimnastykowanie, kondycja fizyczna)

II) Nauka jazdy konnej
– łatwość nauki jazdy
– energia i hart ducha
– odpowiedni, naturalny dosiad oraz równowaga w siodle
– koordynacja ruchowa
– wygimnastykowanie ciała
– kontrolę prędkości i zachowań pod kątem równowagi

III) Motywacja
– stosunek do zwierzęcia (empatia)
– zabawa (pozwala zapomnieć o strachu. lęku)
– drużyna (współpraca i zdrowa rywalizacja między dziećmi)
– współzawodnictwo (pozwala docenić swoją wartość/umiejętności)

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI JUŻ OD 4 -go ROKU ŻYCIA DO UDZIAŁU

W ZAJĘCIACH PONY GAMES  W NASZYM KLUBIE !

 

1925314_339346636244886_1076848368432950232_n